Witaj! Rejestracja

Kościół drewniany w Tymowej Tymowa

Ankieta: Polecasz?
Tak ( moja wrażenia w komentarzu )
Nie ( moja wrażenia w komentarzu )
[Wyniki ankiety]
 
 


Parafia w Tymowej powstała przypuszczalnie w 2. poł. XIII w. Ale pierwsza wzmianka pochodzi dopiero z 1325 r. Obecny kościół został zbudowany w 1764 r., a następnie w 1913 r. powiększony przez przedłużenie prezbiterium według projektu architekta Zygmunta Hendla.

ARCHITEKTURA. Jest to kościół barokowy, drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Trójnawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, przy którym przybudowane zostały zakrystia i skarbiec. Przy nawie od południa i zachodu niewielkie kruchty. Prezbiterium i nawa główna nakryte stropami płaskimi, w nawach kolebkowe odcinki wsparte na słupach. Otwór tęczy o łuku spłaszczonym z belką o ozdobnym wykroju. Na zewnątrz wokół ścian nawy otwarte soboty wsparte na profilowanych słupach, pomiędzy którymi nadwieszone dwułucza ze zwisami pośrodku. Dachy nad nawą i prezbiterium dwuspadowe, nad przybudówkami przy prezbiterium i sobotami pulpitowe. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę o barokowym kształcie z latarnią. Na drzwiach stare okucia ozdobne w typie gotyckim. Polichromia figuralna i ornamentalna z 1913 r.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA.

Ołtarz główny z 2. poł. XVIII w. z bramkami po bokach, w nim obrazy: w polu głównym św. Mikołaj, barokowy z XVIII w., w zwieńczeniu Św. Trójca, zapewne z tegoż czasu, a w antependium św. Mikołaj ratujący skazańców, malowany na desce, barokowy. Ołtarze boczne z 2. poł. XVIII w. oraz jeden klasycystyczny XIX w., w nich obrazy: św. Anna, barokowy 1769, św. Antoni, Matka Boska Bolesna, Chrystus Bolesny; wszystkie barokowe z 2. poł. XVIII w. Chrzcielnica kamienna, barokowa z XVIII w. Ambona rokokowa z obrazem św. Jana Chrzciciela z 1766 r. Prospekt organowy rokokowy 2. poł. XVIII w. Kropielnica marmurowa z emblematem karmelitów, barokowa z XVII w., zapewne przeniesiona ze zburzonego kościoła karmelitów w Nowym Wiśniczu. Obraz św. Jana Nepomucena, barokowy z 1768 r., sygnowany Andrzej Ryflarz. Rzeźbiona grupa Ukrzyżowania na tęczy, rokokowa z 2. poł. XVIII w. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajduje się pochodzący z kościoła w Tymowej obraz wykonany w warsztacie Marcina Czarnego, przedstawiający śś. Mikołaja, Andrzeja i Katarzynę.

DZWONNICA.

Wolnostojąca, murowana, otynkowana. Wzniesiona na przełomie XIX/XX w. W kształcie arkady na zawieszenie dzwonów. Trzy dzwony odlane w 1926 r.

   
   


   

▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
     Forumeria.pl - Najlepsze forum w Polsce
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kościół drewniany w Gromniku Gromnik brunet 0 557 03-10-2010, 10:24
Ostatni post: brunet

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości