Witaj! Rejestracja

Egzamin dojrzałości


Egzamin dojrzałości to temat mojej pracy, jednak przed przystąpieniem do tematu należałoby omówić co to jest dojrzałość, egzamin. Egzamin dojrzałości w pierwszej chwili kojarzy nam się z wchodzeniem z życie dorosłe, w życie w którym zaczynamy być odpowiedzialni za swoje i innych czyny czy działania. Człowiek dorosły to człowiek który ma koncepcje swojego życia, który wie czego chce od życia.
Jak podają encyklopedie dojrzałość można podzielić na dojrzałość płciową -którą określa się jako etap rozwojowy człowieka, w którym organizm osiąga zdolność do rozmnażania się; równolegle pojawiają się zazwyczaj cechy płciowe drugo- i trzeciorzędowe, np. swoiste owłosienie, ubarwienie; jak również na dojrzałość psychiczną, - którą określa się stopień rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego charakterystyczną dla człowieka dorosłego, zdolnego do regulacji własnych działań w sposób efektywny i zgodny ze społecznie akceptowanymi normami. Dojrzałość można również podzielić wg Leuinsana na:
• przeddojrzałość,
• wczesną dojrzałość jest to drugi etap dojrzałości. W okresie tym kończymy naukę szkolną , przygotowujemy się do wykonywania określonego zawodu,. Jest to okres w którym dojrzewamy już do pierwszych miłości, znajdujemy stałego partnera z którym staramy się planować przyszłość, założyć rodzinę. Jest okres w który uczymy się podejmować jakże ważne decyzję, które nieraz mogą zaważyć na przyszłym naszym życiu. Wczesna dojrzałość to etap w którym przecież zakładamy swoje własne rodziny, wychowujemy dzieci i staramy się im przekazać to co wg nas jest najważniejsze w wartościowaniu życia. Przez własne doświadczenia wypracowujemy sobie swoja filozofię życia, podejmujemy obowiązki społeczne i obywatelskie.
• Średnia dojrzałość –to etap w którym jesteśmy już w pełni dojrzałymi osobami, wiemy czego chcemy od życia. Jest to okres w którym pojawiają się dylematy czy pracujemy dla przyszłych pokoleń, czy też wystarczy nam to co mamy i pracujemy tylko dla siebie. Na etapie tym nasza kariera zawodowa jest już prawie w pełni rozwinięta – możemy dostrzegać tu pewne zagrożenie ze strony ludzi młodych zaczynających dopiero pracę, dla których dopiero rozpoczyna się kariera zawodowa.. przede wszystkim jest to okres w którym staramy się nadal pomagać swoim dzieciom, jak również swoim (niestety starzejącym się) rodzicom.
• Późna dojrzałość. Etap w którym


.doc   127.doc (Rozmiar: 38 KB / Pobrań: 8)
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości