Witaj! Rejestracja

„Wenecja Cotswolds” czyli Bourton-on-the-Water


Pagórkowaty teren, targowe miasteczka z kamiennymi domami, wiejskie puby i malownicze pejzaże. Przemierzając okolice Cotswolds nie mogłam oprzeć się wrażeniu, jakbym była w jednej z angielskich bajek.
„Wenecja Cotswolds”

Dotarłam do Bourton-on-the-Water, najładniejszej wioski w Cotswolds. Płytka rzeczka Windruch leniwie płynie przez centrum tej malowniczej miejscowości, a jej nisko położone brzegi łączą kamienne mosty, od których miasteczko zaczęto nazywać „Wenecją Costwolds”.
Większość domów zbudowana jest z kamienia. Stoję przed jednym z nich, od głównego deptaku oddziela go kamienny murek z niską, wykutą z żelaza bramą. Ścieżka do drzwi wejściowych wyłożona jest dużymi, płaskimi kamieniami, a same drzwi drewniane i pomalowane na zielono, zaopatrzone są w sporych rozmiarów żelazną kołatkę. Małe, kwadratowe szybki w ołowianych ramkach oraz wiszący na ścianie kosz pełen kolorowych kwiatów dopełniają całości.
Jak dotrzeć do Bourton-on-the-Water?

Cotswolds to pagórkowaty teren położony w południowo-środkowej Anglii. Bourton-on-the-Water leży w jego północnej części, przy drodze A429, pomiędzy Oxford, Cheltenham a Moreton-in-Marsh. Decydując się na przyjazd pociągiem musimy pamiętać, że najbliższa stacja znajduje się w sąsiedniej miejscowości Moreton-in-Marsh, skąd można dojechać autobusem Pulham nr 801 lub 855. Wioskę obsługują jedynie lokalne autobusy.
Ze względu na brak bezpośrednich połączeń najwygodniej dostać się tu samochodem. W miejscowości są dwa duże, płatne parkingi. Można również spróbować szczęścia i szukać bezpłatnych miejsc parkingowych obok głównego deptaku, chociaż szanse znalezienia wolnego miejsca są takie jak wygranie szóstki na loterii.
Flamingi i labirynt

Jeżeli już uporaliśmy się z zaparkowaniem samochodu możemy rozpocząć zwiedzanie. Miasteczko oferuje wiele atrakcji. Jedną z nich jest Birdland Park & Gardens - piękny park i teren zielony z 500 gatunkami ptaków. Nie będę ich wymieniać, powiem tylko, że najbardziej urzekł mnie widok różowych flamingów przechadzających się po płytkim strumieniu. Dla dzieci niewątpliwą atrakcją będzie zapewne przyglądanie się pingwinom w porze karmienia. Na terenie parku znajduje się centrum edukacyjne, znakomite dla uzupełnienia lub, jak w moim przypadku, nabycia wiedzy o ptakach.
Niedaleko wejścia do Birdland położony jest niewielki labirynt Maze, z którego szuka się zarówno wyjścia jak i rozwiązania rebusu.
Wioska w wiosce

Po drugiej stronie ulicy znajduje się The Old New Inn, malowniczy ogród z przepięknie prezentującą się makietą wsi. Przez środek miniaturowej wioski płynie rzeczka Windsrush, możemy zaobserwować w niej pocztę, piekarnię, sklep mięsny oraz... miniaturkę wioski.
W samym centrum miejscowości położone jest Cotswold Motor Museum z kolekcją samochodów, zabawek i pamiątek związanych z motoryzacją, chociaż powiązania te czasami wydają się dość odległe. Można się zastanawiać co wniósł kosz na piknik do rozwoju motoryzacji. Muzeum oferuje miejsca noclegowe w pobliskiej willi.
Miłośnicy jeździectwa mogą spędzić czas w pobliskim Bourton Vale Equestrian Centre, które udziela lekcji jazdy konnej lub oferuje przejażdżki dla zaawansowanych. Cotswold Perfumery, czyli Fabryka Perfum zaprasza na kursy tworzenia własnych zapachów i zwiedzanie perfumerii. John i Jude Jelfs zachęcają do odwiedzenia ich garncarni, położonej z dala od zgiełku miasteczka. Sklep wypełniony jest ceramiką wykonaną na miejscu. Można tu kupić tradycyjne wyroby garncarskie oraz nowoczesne prace.
Restauracje i noclegi

Centrum miasta, które tworzą dwie ulice biegnące po obu stronach rzeki, wypełniają sklepy z pamiątkami oraz restauracje. Dużo sklepów oferuje wyroby lokalne, chociaż nadgorliwy turysta z pewnością odkryje pieczątki lub metki z napisem „Made in China”. I do tej bardzo angielskiej miejscowości dotarły, szczęściem nieliczne, echa globalizacji.
Zgłodniali zwiedzający mają do wyboru przyhotelowe restauracje, puby lub herbaciarnie. Znajdzie się też coś dla miłośników fast-food, we wsi jest take-away oraz pizzeria.
W Bourton znajdują się trzy hotele, kilkanaście Bed & Breakfast, czyli małe pensjonaty oferujące nocleg ze śniadaniem, kilka kolejnych proponujących same noclegi, jest również kamping.
Można spędzić tu dzień na zwiedzaniu miejscowości, która jest sama w sobie atrakcyjna lub wybrać się na pieszą wycieczkę jedną z kilkunastu tras turystycznych. W tym przypadku ominie nas zgiełk i kolejki oraz będziemy mieli przyjemność podziwiać piękno okolicznej natury oraz niezliczone stada owiec.

źródło: twojaeruropa.pl
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
     Forumeria.pl - Najlepsze forum w Polsce
▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Odpowiedz

[-]
Szybka odpowiedź

Disable AutoMedia embedding for this link.   MP3 Playlist

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości